Sen dziecka, które ukończyło 5 miesięcy | sen-dziecka.pl

Sen dziecka, które ukończyło 5 miesięcy

Przychodzi taki moment, kiedy wydaje się, że dziecko jest już na tyle duże, że samo doskonale poradzi sobie ze snem. Jednak to, jak dziecko będzie spało wciąż zależy od pomocy jego rodziców.

W wieku pięciu miesięcy niemowlę śpi średnio 13,5-15,5 godzin na dobę. Optymalnie na sny dzienne powinno przypadać około 3,5 godziny, natomiast na sen nocny 10-12 godzin. Adekwatny do wieku czas czuwania, obejmujący karmienie, zabawę, przewijanie, przygotowania do snu i proces usypiania, wynosi około 2 godzin 15 minut.

Aktywny rozwój dziecka powoduje częste zmiany rytmu dziennego, nie jest to więc rytm w zwykłym rozumowaniu. Sen nie jest przywiązany do stałych godzin. Jest to mniej więcej powtarzalny schemat, który pozwala się dostosować do zmiennych potrzeb dziecka.

Etap rozwoju

Dziecko staje się coraz bardziej świadome otaczającego je świata. Próbuje układać dźwięki w specyficzne “słowa” i “wyrazy”. Z ciekawością obserwuje życie codzienne i najzwyklejsze wydarzenia (np. odbijającą się piłkę, kotkę wylizującą łapkę czy mamę mieszającą zupę itp.).

Rozwój fizyczny

  • Na początku piątego miesiąca życia średnica głowy dziecka znowu nagle się zwiększa.

  • W kolejnym skoku rozwojowym tym razem przed dzieckiem otwiera się Świat wydarzeń (w tym kontekście wydarzenie oznacza nie “wyjątkowe zjawisko”, lecz krótki łańcuszek przejść od jednego działania do drugiego).

  • Na tym etapie maluszek już zdaje sobie sprawę, że na przykład można nie tylko sięgnąć po zabawkę, lecz także wziąć ją do ręki, potrząsnąć, obejrzeć z każdej strony czy nawet włożyć do buzi.

  • Niemowlę zazwyczaj potrafi już sięgnąć po każdą rzecz, którą ma przed sobą. Ćwiczy nowe ruchy i próbuje swoich sił w raczkowaniu (często na brzuchu), wyciąga ręce i nóżki próbując się odepchnąć.

  • Najtrudniejsze w tym okresie jest to, że leżąc dzidziuś nudzi się, a nie potrafi jeszcze dobrze raczkować ani siadać, aby uatrakcyjnić sobie zabawę.

  • Takie świadome postępowanie jest wynikiem polepszonej koordynacji, a również zaawansowanym poziomem rozwoju systemu nerwowego.

  • Dzieci często bywają wystraszone z powodu tych zmian, co oczywiście, wpływa na ich sen. Mogą być bardziej wymagające, zwracając tym uwagę na potrzebę bliskości mamy.

     

    Często zaskoczeniem dla rodziców jest ich własna reakcja na zachowanie dziecka. Wymaga ono teraz poświęcania mu każdej chwili, a na dodatek nie śpi dobrze, czym rodzice są zdenerwowani i zwyczajnie zmęczeni. Nie trzeba się tym jednak zanadto przejmować. Niedługo dziecko zacznie siedzieć, raczkować, otworzy się przed nim zupełnie nowy świat i będziecie mieli chwilę spokoju.

    Sen dzienny

    Dziecko już nie śpi tak dużo w dzień. U malucha, który ukończył pięć miesięcy ilość snów dziennych waha się od 2 do 4 (w zależności od długości snu). Optymalnym jest taki porządek, przy którym dziecko ma dwie drzemki o długości 1,5h (poranna i popołudniowa) i trzecią “krótką” o długości 30-45 minut (wczesnym wieczorem). Wciąż nie ma mowy o rytmie dnia ustalonym według godzin, należy kierować się indywidualnym rytmem snu i czuwania dziecka pamiętając o zasadach zdrowego snu dzieci.

    Sen nocny

    W wieku pięciu miesięcy większość dzieci śpi w nocy 9,5-11 h z przerwami na 1-3 karmienia. Jeśli dziecko nadal jest spowijane na sen nocny, to możecie z przykrością zauważyć, że ta metoda już tak dobrze się nie sprawdza. Maluszek jest coraz silniejszy, bez większego wysiłku uwalnia się i budzi.

    Rada miesiąca

    Na tym etapie życia dziecka jego rodzice często są wymęczeni “regresem snu czwartego miesiąca” i błagają o ustalenie jakiegokolwiek rytmu dnia, skrócenie usypiania, a nade wszystko chcą nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie.

    Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie dzieci w tym wieku potrafią trzymać się ustalonego rytmu dnia. Dzieci najbardziej aktywne, temperamentne albo te, które miały kolki mogą swój rytm dnia ustalić później, dopiero pod koniec 5-6 miesiąca życia.

    Skróceniu czasu usypiania sprzyja unikanie przemęczenia i trzymanie się ustalonego, wyciszającego rytuału.

    Istnieją metody poprawiania snu dzieci (i nie chodzi tu o zasadę “zostawić, niech płacze aż uśnie ze zmęczenia”). Zaczynać należy od zapewnienia warunków dla spokojnego snu maluszka. I co najciekawsze: im wcześniej rodzice zrozumieją swoją odpowiedzialność za sen dziecka i spróbują poprawić sytuację na lepsze, tym szybciej dziecko zareaguje pozytywnie na wprowadzane zmiany.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz

Sen dziecka, które ukończyło 5 miesięcy | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.