Dziecko źle śpi, kiedy jest potrzebna pomoc konsultanta | sen-dziecka.pl

Dziecko źle śpi, kiedy jest potrzebna pomoc konsultanta

Często rodzice są zdziwieni, kiedy dowiadują się o istnieniu konsultantów ds. snu małych dzieci. Niektórzy szczerze pytają: “Komu może być potrzebna pomoc konsultanta ds. snu? Kto korzysta z usług takiego specjalisty?”

Najczęściej takie zdziwienie pojawia się u rodziców, których dzieci mają wrodzoną zdolność do samodzielnego wyciszania i problemów ze snem po prostu nie mają (albo kiedy rodzice uważają, że ich dziecko nie ma problemów ze snem).

Nie jest łatwo budzić się 3-4 razy w ciągu nocy, by nakarmić 7-miesięczne niemowlę. Natomiast ci rodzice, którzy muszą co noc po 6-8 razy wstawać do swojego rocznego dziecka będą uważać taką sytuację za całkiem niezłą. Ktoś uważa, że codzienne wielogodzinne lulanie malucha jest czynnością naturalną i zupełnie normalną, że w taki sposób zaspokaja się jego potrzebę kontaktu z mamą. Dla innych taki stan rzeczy jest zupełnie nie do zaakceptowania z różnych powodów. Wszyscy - i dzieci, i dorośli - bardzo się różnią, każda rodzina ma szczególne warunki, osobliwości życia i własne potrzeby.

Obserwując różne sytuacje można jednak wywnioskować, kiedy warto jest szukać pomocy u specjalisty ds. snu.


 

Zdrowy sen jest naturalną potrzebą organizmu

Oczywiście, w dużej mierze “problem ze snem dziecka” jest kwestią podejścia. Niemniej jednak istnieją bezwarunkowe potrzeby organizmu. Dziecko powinno być wyspane - zarówno dla normalnego rozwoju mózgu, jak i dla regeneracji istotnych funkcji organizmu. Nawet jeśli mama jest gotowa wytrzymać “tak długo, ile trzeba”, dziecko potrzebuje odpowiednią ilość nieprzerwanego snu dobrej jakości.

Mama też człowiek

Nawet jeśli mama jest gotowa zaakceptować i przecierpieć sytuację, nie zmienia to faktu, że jej organizm podporządkowuje się takim samym zasadom fizjologii, jak u innych ludzi. Zmęczona niezliczoną ilością bezsennych nocy mama często po prostu nie jest w stanie fizycznie poradzić sobie z takim obciążeniem. Często mamy z przerażeniem odnotowują jak mocne rozdrażnienie odczuwają wobec własnych dzieci. Jeszcze częściej wyczerpana mama bez powodu wszczyna kłótnie z mężem albo ze starszymi dziećmi. A jeśli mama musi pracować? A jeśli problemy ze snem ma nie jedno dziecko, a dwoje, i do tego z różnymi porami usypiania? A ile jest takich “jeśli...”?

Większość z nas dokładnie wie jak wygląda mama, dosłownie padająca ze zmęczenia i ciągłego niewyspania, ale tego nie powinniśmy uważać za normalne!

Jakościowy sen - podstawa odpowiedniego rozwoju maluszka

Tylko pod warunkiem dostarczenia wystarczającej ilości i jakości snu możliwy jest prawidłowy rozwój i wzrost mózgu, regeneracja sił i akumulowanie energii, rozwój pamięci, stabilność psychologiczna, ogólny wzrost i rozwój organizmu, wzmacnianie odporności. Na dodatek sen ma bezpośredni wpływ na humor i stan fizyczny malucha.

Czy dziecko dostaje wystarczającą ilość snu?

Łatwo jest rozpoznać czy dziecko śpi wystarczająco długo: jeśli ma ono dobry humor w ciągu całego dnia, budzi się uśmiechnięte, energiczne i aktywne, nie kaprysi, nie reaguje zbyt gwałtownie, nie ma niekontrolowanej aktywności wieczorami - znaczy to, że dziecko śpi całkiem dobrze. Ale nie należy zapominać, że każde dziecko jest niepowtarzalne. Nie trzeba próbować uporządkowywać jego snu wg “normy” albo porównywać z innymi dziećmi, które “dobrze śpią”. Należy również pamiętać, że “dobrze śpi” dla każdej rodziny oznacza co innego. Wszystkie normy snu są orientacyjne i mają być wskazówką w przypadku, gdy rodziców ogarniają wątpliwości. A nie stwarzać problem tam, gdzie go nie ma.

Warto ufać własnej intuicji! Obserwujcie uważnie Wasze dziecko, próbujcie je zrozumieć i zapewnić mu to, czego potrzebuje.

Czekać aż dziecko “wyrośnie” albo zapewnić mu zdrowy sen odpowiedni dla jego wieku?

Cóż robić, jeśli zdajecie sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja ze snem jest bardzo daleka od wymarzonej? Można postąpić zgodnie z rozpowszechnioną radą “przecierpieć”. Ale po co? Co się kryje za tradycyjnym “wyrośnie”? Otóż w pewnym momencie fizjologiczne potrzeby dziecka na sen zmniejszą się na tyle, że obecna ilość snu będzie wystarczająca dla jego organizmu. Mądrzej byłoby dać dziecku możliwość spania tak długo, ile potrzebuje właśnie teraz.

Rozwiązanie problemu: poszukiwanie informacji

Jak zapewnić maluszkowi zdrowy sen i pozwolić rodzinie się wysypiać? Oczywiście, jest mnóstwo literatury na ten temat, niestety, mało co jest przetłumaczone na język polski. W każdym razie informacji jest tak dużo, że z jednej strony łatwo jest dowiedzieć się o wszystkim, a z drugiej strony łatwo jest się pogubić. Na tej stronie staram się publikować właśnie takie informacje, które mogą być najbardziej przydatne.

Ponadto, studiowanie dużej ilości informacji wymaga czasu, a niewyspana mama z reguły nie ma czasu wolnego wcale. Na dodatek, często znaleziona informacja okazuje się zbyt teoretyczna i ogólna. Nie raz mama ma wrażenie, że wie dużo, ale wciąż nie ma pojęcia, co może pomóc właśnie w jej przypadku.

Rozwiązanie problemu: pomoc konsultanta

Jak można rozwiązać problem ze snem dziecka, jeśli siły już nie ma, cierpliwości też, a czasu brak? Jeśli wszystko przestudiowano, a wypracować planu działania się nie udaje? Jeśli obowiązków jest zbyt dużo, żeby starannie się zająć bardzo ważnym i pilnym, ale wcale nie jedynym problemem w życiu mamy?

Najbardziej prostym i efektywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy konsultanta ds. snu małych dzieci, który dociekliwie i wszechstronnie studiuje zagadnienie snu dzieci i ma różnorodne praktyczne doświadczenia rozwiązywania problemów ze snem. I dostać konkretny plan działania krok po kroku właśnie w Waszej sytuacji.

Bardzo ważne - konsultant ds. snu widzi sytuację w całości. Ponieważ często odrębne poprawne postępowanie i sposoby nie działają same w sobie, bez zastosowania w dokładnie przemyślanym systemie, gdzie każdy element ma znaczenie i wpływ.

I jeszcze jedno, konsultant snu niemowląt i małych dzieci nigdy nie zaproponuje “zostawić dziecko samo, wypłacze się i uśnie”.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Witam, Jest Pani w stanie zredukować plan dnia bu wyzbyć się pobudek nocnych? Ada

Witam, przyczyn nocnych pobudek może byc wiele. Proszę zajrzeć tutaj http://www.sen-dziecka.pl/tags/dlaczego-dziecko-nie-spi I tak, jestem w stanie pomóc wyznaczyć źródło problemu i pomóc w jego rozwiązaniu :)

Witam,mój 3,5 miesięczny synek ma w dzień ok. 5 drzemek 40 minutowych i mimo wszystkich zastosowanych rad nie mogę tego zmienić. Zawsze wybudza się z płaczem, więc sądzę, że się nie wysypia. Wieczorem zasypia ok. 19, budzi się co 3 h na karmienie i zaczyna płakać na dobre od 4-5 rano. Czy można coś z tym zrobić?

Witam, wiek 3-5 miesięcy jest trudnym okresem - co miesiąc kolejny skok rozwojowy, zmienia się wzorzec snu, staje się on podobny do snu dorosłej osoby, dziecko staje się ciekawe tego, co się dzieje dookoła. To wszytsko może mocno utrudniać życie :) Sytuacja ze snem dziecka nie jest w pełni zależna od Pani zachowania, nie mamy wpływu na wszystko. Pani rola polega na tym, by dbać o zasady zdrowego snu - warunki przyjaźne snu, uważać by dziecko nie czuwało zbyt długo, wyciszać dokładnie przed snem. Jeśli synek wybudza się z płączem, to możliwe, że czuwa zbyt długo albo że faktycznie jest nie wyspany, a samodzielnie przejść do innego cyklu snu nie jest w stanie. Jeśli Pani probuje wydłużać drzemki, to trzeba stosować wybraną metodę co najmniej w ciągu tygodnia, kilka nieudanych prób nie wystarczy. Sen nad ranem jest bardziej płytki i takie zachowanie często się pojawia w tym okresie. Może Pani sprobować zabierać dziecko do swojego łóżka, możliwe, że to pozwoli każdemu lepiej się wysypiać. Osobiście uważam ten okres za najbardziej trudny. Jeden nieskończony dzień świstaka, absolunty brak czasu, bo dziecko czuwa krótko i śpi krótko :/ Przełomowym dla mnie momentem była wizyta koleżanki, która zabrała mojego synka na ręce i właściwie cały czas coś mu opowiadała i śpiewała, ja już nie miałam siły tego robić, a ona chętnie go wyciszała i po tym faktycznie zasnął łatwiej i spał krótko, ale spokojnie :) Uświadomiłam sobie jak duże znaczenie ma dobre wyciszenie. Brak przemęczenia i dokładne wyciszenie miały kluczowe znaczenie. Synek jeszcze długo spał krótko, ale płacz się skończył.
Obrazek użytkownika Grzegorz Kobylarz

Mój synek ma obecnie skończone 3 miesiące i problemy ze snem, ale skoro Pani twierdzi że ten okres 3-5 miesięcy jest bardzo trudny to czy próba konsultacji z Panią może mu obecnie pomóc? Czy lepiej przeczekać ten czas?

Wiek 3-5 miesięcy jest taką "szarą strefą" jeśli chodzi o wprowadzenie istotnych zmian związnych ze snem. Dziecko przechodzi przed istotne zmiany natury neurologicznej, zmienia się wzorzec snu, kolejny bardzo ważny skok rozwojowy. Nie oznacza to, że nie można się trzymać zasad dobrego snu. Jeśli ma Pani (?:) pytania i wątpliwości zawsze można się umówić ze mną na bezpłatną konsultację https://sen-dziecka.pl/uslugi#free_call. Nie obowiązuje to Pani do niczego, a może Pani się dowiedzieć czegoś ważnego o śnie swojego maluszka :)

Witam serdecznie, jestem mama 8 miesięcznej córeczki. Od samego początku córeczka miała problem z zasypianiem w dzień. Aby spała w dzień zaczęliśmy używać wózka- do jej bujania. Bez niego nie byłoby ani jednej drzemki. W nocy mamy bardzo dużo pobudek. Zauważyłam, ze córka ma problemu z wyciszeniem. Ktoś mi powiedział, ze całkiem mozliwe jest to spowodowane przyjściem na świat przez cesarskie cięcie. Chciałabym zapewnić córce dobre warunki do spania. Tymbardziej, ze wybieramy sie do zlobka a tam nikt nie bedzie jej bujał w wózku. Czy podjęłaby sie Pani pomocy, aby oduczyć córki zasypiania w wózku? Pozdrawiam Ania

Dzień dobry! Chętnie pomagam rodzinom w trudnych sytuacjach i jeśli Pani jest zdecydowana i gotowa do zmian, to bardzo proszę o kontakt. Za pomocą tego formularza https://sen-dziecka.pl/uslugi#free_call może Pani się umówić na pierwszą bezpłatną konsultację. Jest to świetna możliwość by się poznać, zrozumieć w czym dokładnie może być problem i się zastanowić nad możliwym rozwiązaniem.

Zostaw komentarz

Dziecko źle śpi, kiedy jest potrzebna pomoc konsultanta | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.