Ile "powinno" czuwać dziecko? | sen-dziecka.pl

Ile "powinno" czuwać dziecko?

Czas czuwania jest to czas, kiedy dziecko nie śpi. Obejmuje on karmienie, wymianę pieluchy, zabawę, rytuał przed snem i samo usypianie.

Oczywiście, czas czuwania wydłuża się wraz z wiekiem dziecka. Oczywiście, każde dziecko jest inne (inny temperament, system nerwowy, przebieg ciąży i porodu). Niektóre maluchy są w stanie dłużej czuwać, a inne muszą spać więcej niż pozostałe dzieci w ich wieku.

Należy pamiętać, że najważniejszym kryterium jest dobre zachowanie i samopoczucie dziecka! Uśmiechający się maluszek, który dobrze zasypia i budzi się bez łez, śpi przez godzinę albo dłużej, aktywnie spędza czas czuwania - jest w stanie samodzielnie kontrolować własny rytm dnia.

W poniższej tabeli znajduje się orientacyjny czas czuwania dla dzieci od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia. Dane te oparte są na cechach systemu nerwowego według wieku dziecka.

WiekOrientacyjny czas czuwaniaUwagi
Noworodek50-60 minut 
1 miesiąc1h - 1h 15min 
2 miesiąc1h 15-20min 
3 miesiąc1h 20-35 min 
4 miesiąc1h 45min - 2h 
5 miesiąc2h - 2h 15min 
koniec 5 - początek 6 miesiąca2h 15min - 2h 30min 
6.5-7 miesiący2h 45min - 3hNiektóre dzieci mogą nie spać dłużej.
8-10 miesięcy3 - 4hNiektóre dzieci mogą nie spać dłużej.
11-12 miesięcy3h 30min - 4h 30minNiektóre dzieci mogą nie spać dłużej, szczególnie jeśli została im 1 drzemka.

Powyższa tabela będzie przydatna, jeśli:

 • dziecko budzi się we łzach,
 • śpi 30-40 minut i się budzi z płaczem,
 • jest kapryśne i mocno płacze przed snem,
 • budzi się po 20 minutach od zaśnięcia.

Nie ma problemu, jeśli maluszek czuwa znacznie dłużej (albo krócej), ale przy tym reaguje na wszystko z uśmiechem. Jest to dość częste zjawisko, wynikające z różnych czynników np. kolejnego skoku rozwojowego, zmian w otoczeniu, przeprowadzki, choroby, ząbkowania itd.

Jeśli tak było zawsze, to najwyraźniej jest to naturalny rytm maluszka. Natomiast jeśli dziecko reaguje negatywnie (płacz, oznaki zmęczenia) to jesteście w stanie mu pomóc wydłużając albo skracając jego czas czuwania.

Uwaga!

Jak już było wspomniane wyżej: czas czuwania obejmuje nie tylko karmienie i zabawę, ale również rytuał przed snem i usypianie. Jeśli czas czuwania dziecka wynosi 1,5h (i dziecko płacze przed snem, kiedy usypiane jest po 1,5h czuwania) to warto sprawdzić, ile czasu zajmuje rytuał i cały proces usypiania. Może się okazać, że rytuał trzeba rozpoczynać godzinę po obudzeniu, a kłaść dziecko do łóżeczka po 1h 15minutach.

Wrażliwe i łatwo pobudzające się dzieci czasami wymagają krótszego rytuału, więc czas powinien być odpowiednio rozplanowany.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

 • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Obrazek użytkownika Karola Rok

Moja mała zaraz zakonczy 6miesiecy i nadal ma drzemki po 30min. budzi się z nich zadowolona i usmiecha. nigdy nie płacze. ma teraz 4takie szybkie drzemki. próbowałam to zmienić ale mi nie wychodzi . co mam zrobić? czy to się kiedyś samo zmieni i jak mam nauczyć ją samodzielnie zasypiać?? bo teraz zasypia u mnie na rękach:(((

Jeśli zachowuje się dobrze i widać, że ogólnie jest wyspana, nie okazuje żadnych oznak zakumulowanego zmęczenia, to bym nic nie zmieniala. Np i jeśli taki sposób zasypiania każdemu z Was odpowiada ;)

O co chodzi z tym rytuałem bo nie za bardzo rozumiem? „ Jeśli czas czuwania dziecka wynosi 1,5h (i dziecko płacze przed snem, kiedy usypiane jest po 1,5h czuwania) to warto sprawdzić, ile czasu zajmuje rytuał i cały proces usypiania. Może się okazać, że rytuał trzeba rozpoczynać godzinę po obudzeniu, a kłaść dziecko do łóżeczka po 1h 15minutach.”

O co chodzi z tym rytuałem bo nie za bardzo rozumiem? „ Jeśli czas czuwania dziecka wynosi 1,5h (i dziecko płacze przed snem, kiedy usypiane jest po 1,5h czuwania) to warto sprawdzić, ile czasu zajmuje rytuał i cały proces usypiania. Może się okazać, że rytuał trzeba rozpoczynać godzinę po obudzeniu, a kłaść dziecko do łóżeczka po 1h 15minutach.”

Może być sytuacja, że wydaje nam się, że czas czuwania naszego dziecka jest odpowiedni do jego wieku. Jednak jeśli dziecko płacze, trudno jest go odłożyć, szybko się wybudza, to warto spróbować położyć dziecko do snu nieco wcześniej. Czas czuwania jest czasem od momentu kiedy dziecko otworzyło oczy do momentu kiedy zasnęło, a nie kiedy zaczynamy rytuał, wyciszenie i zasypianie.

Zostaw komentarz

Ile "powinno" czuwać dziecko? | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

 • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_node() (linia 120 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
 • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_node() (linia 120 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
 • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_node() (linia 121 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
 • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_node() (linia 121 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
 • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_node() (linia 122 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
 • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_node() (linia 122 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
 • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.